CLUN FOREST


PROČ CHOVAT CF

Clun Forest, původem anglické plemeno, je velmi nenáročné a vhodné i pro chovatele začátečníka. Svojí specifickou čupřinou a ouškama nahoru jsou nepřehlédnutelným prvkem na Vaší pastvině či zahradě. Vlna je velmi jemná a vhodná na ruční střádání a maso mají tmavší, spíše do zvěřiny.

CF v otcovské linii předává F1 malé hlavy (bezproblémové porody), kvalitu masa i odolnnost.

PRODEJ JEHŇAT CF

Jako registrované hospodářství máme certifikát chovu prostého nákaz.

Prodáváme čistokrevné jehničky CF s rodokmenem po 100 denním vážení. Vzhledem k oblíbenossti tohoto plemene je zapotřebí rezervovat požadovaný počet jehniček několik měcíců dopředu!

Dále take prodáváme čistokrevné beránky CF, samozřejmě s rodokmenem. Odběr beránků je možný po uchovnění.

Rezervace emailem (farmalucnivrch@gmail.com) nebo na tel. čísle 734 487 566.

KŘÍŽENCI F1

Prodáváme křížence Clun Forest (v otcovské linii) a Zwarbless na vypásání zahrady nebo na maso.

Tito kříženci mají podobné vlastnosti jako CF, ale rychleji přibívají na váze, takže jsou vhodnější na maso.

Krmíme pouze bio krmivem!!!

STANDARD PLEMENE

Charakteristika

Masné krátkovlnné plemeno vyšlechtěné v Anglii v oblasti Clun Shropshire v roce 1865 z plemene radnor, shropshire a kerry hill, plemenná kniha založena v roce 1925. Podílelo se na vzniku plemene cambridge colbred a crickley barrow. Po roce 1958 se uskutečnil dovoz do USA, Kanady a ještě před tím do mnoha zemí Evropy, např. do Francie, kde je poměrně hodně rozšířeno. Rozvoj plemene je řízen francouzskou asociací chovatelů plemene clun forest. Plemeno středního až většího tělesného rámce, rané, plodné a odolné vůči nepříznivému počasí. Barva hlavy a nohou tmavě hnědá, vlna bílá, sortiment B-C (25-33 mm), obě pohlaví bezrohá. Zvláštností plemene jsou výrazně kolmo postavené tmavé kratší uši. Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Porody jsou snadné z důvodu malé hlavy rodících se jehňat. Plemeno je temperamentní a pevné kostituce. Tělo je zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí, paznehty odolné proti nakažlivému kulhání. Je dlouhověké s dobrou konverzí živin. Vyhovuje mu spíše oplůtkový systém pastvy bez vnějších rušivých vlivů. Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat. Živá hmotnost bahnic 70-80 kg, beranů 110-120 kg. Do ČR dovezeno v roce 2000.

Užitkovost

Plodnost na obahněnou ovci 150-170 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku jedináčci 30-40 kg,dvojčata 26-30 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu jehňat 300-350 g, roční stříž potní vlny bahnic 3,5-4,0 kg, beranů 4,0-5,0 kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.